Niestety niektóre języki są nie tylko zagrożone wymarciem, lecz całkowicie znikną za kilkanaście lat, co za tym idzie można bez problemu wskazać przykładowych 5 języków zagrożonych wymarciem. Zaliczymy do nich nie tylko wywodzące się od poszczególnych plemion, jak wichita czy też rembarrnga ale również język wotski, krymczaski czy judeo-włoski.
Oczywiście wspomniane 5 języków zagrożonych wymarciem to nie jedyne o których mowa, jest ich bardzo wiele, przyjmuje się iż nawet 300, dialektów językowych jakie zastosowanie mają na całym świecie. Pewnie, że dla większości z nas są to języki zupełnie obce, podobnie zresztą jak kaszubski który można zaliczyć do takich ludowych czy wręcz regionalnych języków jakie wykorzystanie mają w poszczególnych regionach naszego kraju. Nie zmienia to jednak ogólnego faktu, iż coraz więcej rzadkich języków znika z użycia, co za tym idzie odchodzi się na rzecz bardziej popularnych języków, jakie pozwalają nam na znacznie większą w danym aspekcie komunikację i porozumiewanie się. Niech nie dziwi fakt, iż języki takie wręcz plemienne, lokalne czy regionalne odchodzą w zapomnienie, niekiedy były co oczywiste przypisywane do konkretnej grupy etnicznej, jaka z czasem zmieniła swoje przyzwyczajenia w tym kontekście.
Dlaczego niektóre języki znikają, co za tym idzie są zagrożone wymarciem?
Dlaczego niektóre języki znikają, co za tym idzie są zagrożone swoistym wymarciem? Najprościej rzecz ujmując, powodem jest przede wszystkim niewystarczająca ilość osób jaka się nim posługuje, dodatkowo to, iż nie możemy się nim porozumieć na większą niż lokalną czy konkretną grupę odbiorców skalę. Nie załatwimy spraw urzędowych, zakupów, czy nie ma mowy o nauce w języku konkretnego regionu a więc w przypadku naszego kraju jest to gwara czy wymieniony powyżej język kaszubski. Raczej nic nie wskazuje na to, by proces znikania pewnych języków można w jakikolwiek sposób ograniczyć, większość z tych najbardziej zagrożonych najzwyczajniej w świecie zostanie zapamiętanych wyłącznie na kartach historii. Dodatkowo wspomina się o coraz większej potrzebie, porzucania dialektów językowych czy słownictwa lokalnego oraz regionalnego, niekiedy tradycyjnego na rzecz bardziej nie tylko międzynarodowego ale uniwersalnego.
Zwłaszcza gdy chodzi o poszczególne kraje, gdzie w dalszym ciągu można wspominać o różnych rodzajach językach, wykorzystywanych wśród konkretnych plemion oraz ludów. Pomimo iż występuje tam język urzędowy, to jednak nie wszyscy się nim posługują, wystarczy spojrzeć na afrykański kontynent, gdzie występują nie tylko plemiona ale również ludu koczownicze, na Azję oraz Amerykę Południową. Właśnie tam znajduje się najwięcej języków zagrożonych wyginięciem, co za tym idzie jak nawiązano powyżej takich, które w najbliższych latach mogą najzwyczajniej zniknąć lub przestanie się je całkowicie używać. Warto więc spojrzeć na języki zagrożone wymarciem, z odpowiedniej perspektywy, przez pryzmat najważniejszych czynników jakie de facto mają na to swoisty wpływ.